26 Şubat 2017 Pazar

Botoks Kullanımındaki Yenilikler


Botoks, clostridium botulinum isimli bir bakteriden üretilen, ilk olarak besin zehirlenmesine bağlı gelişen felç durumunda izole edilmiş bir toksindir. Tıpta ilk şaşılık tedavisi için kullanılmıştır. Ardından çocuklarda yutma bozukluklarına yol açan bazı hastalıklarda ve makat çatlaklarının tedavisinde, spastik hastalarda kasların gevşetilmesinde kullanılmıştır. Ancak esas kullanım alanını estetik uygulamaların başlamasından sonra bulmuştur. Özellikle, göz çevresi ve alındaki kırışıklıkların giderilmesiyle ilgili kullanımıyla estetikte büyük devrim yapmıştır. Bu bölgedeki yararlarıyla zaman içinde endikasyonları artmış ve kendine başka kullanım alanları yaratarak terlemenin giderilmesi veya migrene bağlı baş ağrılarını da giderilmesi amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Göz çevresi ve alındaki kırışıklıkların giderilmesindeki yararlarıyla estetik alanında yüz ve boyun bölgesinde Botoks’un kullanımı ile ilgili yeni uygulamalar gelişmiştir.
v Tavşan çizgileri olarak adlandırılan, burun üzerinde mimikle oluşan eğimli çizgiler botoks ile giderilebilir.
v Sigara veya barkod çizgileri olarak da adlandırılan dudak çevresi çizgileri tamamen yok edilemese de botoks uygulaması ile azaltılabilir. Hyaluronik asit içeren dolgular ile Botoks’un kombinasyonu bu çizgilerin giderilmesine daha fazla katkı sağlar.
v Marionette çizgisi oalrak adlandırılan dudak köşesinden çeneye doğru uzanan kıvrım botoks uygulaması ile yumuşatılabilir. İnce yanak çizgilerinin sulandırılmış ve düşük doz botoks ve bunun hyaluronik asit içeren dolgular ile sulandırılmış ve düşük doz Botoks’un kombinasyonu sayesinde azaltılabilir.
v İlerleyen yaşlarda boyunda ince ve geniş bir kas olan Platisma kası ayrışarak belirli noktalarda yoğunlaşarak boyunda kas plileri ve çizgilere yol açar. Boyundaki bu bölgelere uygulanacak Botoks bu çizgilenmeyi kırarak daha genç bir boyun görüntüsü oluşmasına ve çene yüz geçişinin daha iyi olmasına yardımcı olur.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Halil İbrahim CANTER
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www. estetikcerrahi.blog

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder